flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

В Україні посилили відповідальність за крадіжку, грабіж і розтрату майна

01 квітня 2022, 09:22

В Україні посилили відповідальність для осіб, які вичиняють корисливі злочини проти власності під час воєнного стану. Закон № 2117-IX (від 03.03.2022 р.), яким внесено зміни до Кримінального кодексу України, набрав чинності 7 березня. 

Зміни торкнулися статей 185 (Крадіжка), 186 (Грабіж), 187 (Розбій), 189 (Вимагання) та 191 (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживанням службовим становищем). Ці злочини доповнили кваліфікуючою ознакою – скоєння в умовах воєнного або надзвичайного стану.

За вчинення даних кримінальних правопорушень, скоєних в умовах воєнного стану, санкціями відповідних статей передбачено наступні покарання:

  • за крадіжку (таємне викрадення чужого майна) - позбавлення волі на строк від 5 до 8 років;
  • за грабіж (відкрите викрадення чужого майна) - позбавлення волі на строк від 7 до 10 років;
  • за розбій (напад з метою заволодіння чужим майном, поєднаний із насильством, небезпечним для життя чи здоров'я особи, яка зазнала нападу, або з погрозою застосування такого насильства) - позбавлення волі на строк від 8 до 15 років із конфіскацією майна;
  • за вимагання (вимога передачі чужого майна чи права на майно або вчинення будь-яких дій майнового характеру з погрозою насильства над потерпілим чи його близькими родичами, обмеження прав, свобод або законних інтересів цих осіб, пошкодження чи знищення їхнього майна або майна, що перебуває в їхньому віданні чи під охороною, або розголошення відомостей, які потерпілий чи його близькі родичі бажають зберегти в таємниці) - позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна;
  • за привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем - позбавлення волі на строк від 5 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Також звертаємо увагу, що відповідно до п.11 ч.1 ст.67 КК України вчинення злочину в умовах дії воєнного стану, коли винний умисно використав надзвичайну обстановку для реалізації своєї мети, визнається обставиною, що обтяжує покарання. Її суд буде враховувати при призначенні покарання особі, що вчинила будь-яке кримінальне правопорушення під чає воєнного стану. А це означає, що вид і розмір призначеного покарання буде наближеним до максимальної межі, передбаченої КК України.