flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ВРП: Судді мають навчитися гідно сприймати зауваження суспільства щодо діяльності судової системи і аргументовано відповідати на неконструктивну критику

12 червня 2023, 09:06

9 червня 2023 року член Вищої ради правосуддя Оксана Блажівська виступила із вітальною промовою на Конференції «Свобода слова для суддів та роль суддівських асоціацій у демократичній державі, яка керується верховенством права», організованій спільно з Проєктом ЕС «Право-Justice» та відділом програм співробітництва Ради Європи в рамках Проєкту «Забезпечення ефективної реалізації права на справедливий суд (стаття 6 ЄСПЛ) в Україні».

Оксана Блажівська, зокрема, підняла питання щодо необхідності відновлення дисциплінарної функції ВРП, оскільки розгляд дисциплінарних скарг є одним із найважливіших повноважень Ради. Його відсутність заважає реалізовувати сподівання суспільства від органів судової влади, зауважила членкиня ВРП.

Наразі Вища рада правосуддя очікує прийняття законопроєкту № 9261, реалізація якого дасть змогу відновити розгляд справ щодо дисциплінарної відповідальності суддів, забезпечити початок роботи і функціонування Служби дисциплінарних інспекторів ВРП. В межах своїх повноважень Вища рада правосуддя надала консультативний висновок щодо цього Проєкту закону.

Блажівська наголосила, що формування майбутньої комунікаційної практики ВРП базуватиметься на рекомендаціях, викладених у Висновку Консультативної ради європейських суддів (КРЄС) № 25 про свободу вираження поглядів суддів. Спікер додала, що Висновок порушує важливе питання комунікації суддів у соціумі, а також реагування на критику судової влади з боку суспільства.

У Висновку є загальні вказівки для суддів щодо того, які параметри слід враховувати, коли судді реалізують своє право на свободу вираження поглядів як у суді, так і поза ним, наприклад, у соціальних мережах чи в ЗМІ. Одночасно, коли особу призначають на посаду судді, то вона складає присягу, яка, серед іншого, передбачає дотримання етичних принципів і правил поведінки судді (ст. 57, 58 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).

Оксана Блажівська запевнила, що у владі та в суспільстві критика має мати обов’язкове місце, але не може перетинати меж, принижувати честь і гідність як громадян, так і авторитет органів судової влади. На думку спікера, судді «мають навчитися гідно сприймати зауваження народу щодо діяльності судової системи, і одночасно, виважено і аргументовано, відповідати на неконструктивну критику, що буде впливати на підвищення авторитету органів судової влади». Членкиня ВРП додала, що, «одягаючи мантію, суддя повинен гідно нести своє звання, відчувати та розуміти межі дозволеного, дотримуватись етичних норм».

Детальніше – на сайті Вищої ради правосуддя: https://hcj.gov.ua/news/oksana-blazhivska-vyshcha-rada-pravosuddya-u-svoyiy-diyalnosti-demonstruye-svoyu-vidkrytist-i

Прес-служба Закарпатського апеляційного суду