Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
20-22 жовтня 2023 року у Львові відбулася міжнародна конференція «Правосуддя в національних судах у справах про міжнародні злочини», яку провели програма USAID «Справедливість для всіх» у співпраці з Консультативною місією Європейського Союзу в Україні, EU Project Pravo-Justice, T.M.C. Asser Instituut, Global Rights Compliance, Вищою радою правосуддя, Радою суддів України, Державною судовою адміністрацією України, Національною школою суддів України і Координаційним центром з надання правової допомоги. На заході було понад ста суддів, прокурорів, адвокатів, науковців, представників громадських організацій і міжнародних донорів. Закарпатський апеляційний суд представила голова суду Ганна Фазикош.
Однією із головних цілей зустрічі було проаналізувати труднощі, які виникають при розгляді справ про воєнні злочини, запропонувати відповідні рішення, визначити стан втілення наданих рекомендацій та обговорити роль системи правосуддя в притягненні до відповідальності тих, хто вчинив міжнародні злочини.
З метою обміну досвідом на конференції взяли участь колишні судді та голова міжнародних трибуналів, керівники органів суддівського врядування і самоврядування України, судді, адвокати, прокурори, національні та іноземні експерти з США, Боснії і Герцеговини, Нідерландів, Швеції, Німеччини, Великої Британії, які мають практику розгляду справ про воєнні злочини в міжнародних судах і трибуналах, а також у національних судах, які розглядають цю категорію справ у рамках загальної юрисдикції.
Учасники конференції обговорили поточний стан справ, виклики та рішення для захисту права на справедливий суд у справах про міжнародні злочини, роль міжнародної системи правосуддя в недопущенні безкарності за вчинення таких злочинів, а також шляхи удосконалення національної правової бази для забезпечення відповідальності за них. Актуальним є питання ролі сторони захисту у забезпеченні гарантій і стандартів справедливого судового розгляду, а також гендерної чутливості під час розслідування та розгляду цієї категорії справ.
В результаті жвавого обговорення учасники заходу визначили конкретні кроки задля забезпечення справедливого, неупередженого та ефективного розгляду судами України справ про міжнародні злочини.