flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суддя апеляційного суду взяв участь у круглому столі «Судова влада та медіація: точки перетину»

16 листопада 2023, 16:43

16 листопада 2023 року у Києві відбувся круглий стіл на тему: «Судова влада та медіація: точки перетину», приурочений до другої річниці Закону України «Про медіацію». По Zoom до урочистої зустрічі приєднався суддя Закарпатського апеляційного суду Михайло Мацунич.

Захід урочисто відкрив голова Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Борис Гулько. Під час зустрічі виступали судді цивільної палати Верховного Суду, судді Київського апеляційного суду, судді місцевих суддів загальної, адміністративної юрисдикції, член Ради суддів України, адвокати.

Правники поділилися досвідом, які зміни були внесені в цивільне, господарське, кримінальне, процесуальне законодавство. Актуальним є подальша праця на законодавчому рівні, але найголовніше завдання - підготувати суспільство до медіації. Учасники заходу зійшлися у думці, що важливо проводити роботу із людьми задля популяризації медіації. Було згадано про успішний приклад в Німеччині, де більше 80% справ, переданих на медіацію, знайшли позитивне рішення.

Суддя Київського апеляційного суду Вікторія Шебуєва розповіла про аналіз справ, в яких застосовували медіацію, і тільки 37% мали позитивний результат. Це стосувалося справ, зокрема, про розірвання шлюбу, стягнення аліментів, справ щодо визначення місця проживання дитини, щодо участі у вихованні дитини.

Суддя Жовтневого районного суду міста Дніпро Максим Ходаківський зазначив, що культура популяризації медіації має бути запроваджена суддями. Правник теж навів приклад аналізу 10 цивільних та 20 господарських справ. Проте вдалося досягнути мирових угод тільки у господарських справах - не більше п’яти випадків.

Спікери звернулися із проханням до керівників апаратів судів, працівників канцелярії, розробити та впроваджувати інформаційно-роз’яснювальні буклети або стенди про медіацію. Допоки особа очікує запрошення до залу засідань, вона повинна мати можливість ознайомитися із такою позасудовою процедурою. В цьому питанні важлива роль належить і адвокатам. Саме адвокатська спільнота має бути націлена на позасудове мирне вирішення спірних питань у зазначених категоріях справ, що значно заощаджує час учасників судового процесу і фінансові ресурси як учасників, так і держави.

Також порушувалося питання реалізації проєкту щодо реєстру фахівців-медіаторів, які мають відповідну сертифікацію, і можуть кваліфіковано допомагати людям. Зокрема, бути разом із учасниками судового розгляду на стадії мирного врегулювання.

Функціонує відповідна платформа, створена для громадян, які потребують допомоги у позасудовому врегулюванні конфліктів, та українських медіаторів, які готові застосувати свої вміння та навички для надання такої допомоги співгромадянам: https://www.mediation-help.com/

У заключній частині круглого столу Борис Гулько наголосив, що на цій стадії важливе значення мають права та обізнаність громадян щодо медіації. Мають впроваджуватися відповідні освітні програми у школах та університетах, щоб суспільство було підготовленим до врегулювання кризових ситуацій шляхом вчинення медіаційних дій. Голови апеляційних судів будуть націлюватися на проведення зустрічей з громадськими організаціями задля популяризації медіації в суспільстві.

Голова Касаційного цивільного суду зазначив, що досить складною є медіаційна ситуація - на стадії виконання судового рішення в спосіб добровільного примирення. Не менш важливою складовою є завершальна стадія судового розгляду – виконавче провадження. Де безпосередньо виконавці, як державні, так і приватні, повинні сприяти виконанню судового рішення. Крім того, ці функції треба ширше впроваджувати самим нотаріусам, які посвідчують угоди з вищезгаданих категорій справ та роз’яснювати сторонам, як різні складні ситуації можуть врегульовуватися за рахунок примирення шляхом медіації.

Прес-служба Закарпатського апеляційного суду