Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Одне з актуальних питань для нинішньої судової системи - впровадження електронного судочинства. «Воно покликане оптимізувати роботу шляхом дистанційної комунікації між судами і учасниками судових процесів та зменшити паперовий документообіг», - зазначила на зустрічі із журналістами в пресцентрі газети «ЯСНО» голова Закарпатського апеляційного суду Ганна Фазикош.
Про електронне судочинство заговорили ще 2011 року. Тоді в апеляційному суді запрацювала Автоматизована система документообігу «Д-3».
Із 2013 року учасники процесу отримали можливість створити особистий кабінет, отримувати судові рішення на електронну пошту та інформацію про судові засідання за допомогою SMS-повідомлень. До прикладу, за 11 місяців цього року апеляційний суд направив учасникам судових процесів 11855 повісток, з яких 8019 – в електронному вигляді.
У 2017 році з прийняттям нових процесуальних кодексів було передбачено створення загальної для всіх судових органів Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - ЄСІТС). Впродовж кількох років в судах в тестовому режимі працювали ряд підсистем, які показали свою ефективність та затребуваність.
До прикладу, через «Електронний суд» (це обмін електронними документами між судом, органами системи правосуддя, фізичними особами й учасниками судового процесу) у 2020 році до Закарпатського апеляційного суду надійшло 136 документів, а за 11 місяців цього року – 312.
Значно збільшилась і кількість судових засідань, проведених у форматі відеоконференцзв’язку. Минулого року онлайн-засідання відбулися 242 рази, в той час як за 11 місяців цього року – 484.
Із 5 жовтня цього року розпочали офіційно функціонувати три підсистеми (модулі) ЄСІТС – Електронний кабінет, Електронний суд та підсистема відоконференцзв’яку. Її завдання - оптимізувати роботу шляхом дистанційної комунікації між судами і учасниками судового процесу з можливістю обміну процесуальними документами в електронній формі та участю у судових засіданнях в онлайн-режимі.
Так, модуль Електронний кабінет забезпечує централізований доступ авторизованих користувачів до сервісів ЄСІТС відповідно до визначних прав та повноважень. Реєстрація в Електронному кабінеті здійснюється виключно з використанням кваліфікованого електронного підпису.
«Електронний суд - це по суті електронний документообіг, який дозволяє користувачам у спеціальній системі створювати та надсилати в електронному вигляді процесуальні чи інші документи до суду, а також отримувати інформацію про стан і результати розгляду таких документів. Це значно прискорить процес подачі документів до суду, зменшить цей процес менш затратним і дасть змогу усім учасникам підсистеми оперативно знайомитися з усіма документами відразу», - наголосила Ганна Фазикош.
З допомогою підсистеми відеоконференцзв’язку учасники справи можливість брати участь у судовому засіданні поза межами приміщення суду за допомогою свого Електронного кабінету та власних технічних засобів; у приміщенні іншого суду – за допомогою технічних засобів суду; в установі попереднього ув’язнення, установі виконання покарань або медичному закладі – за допомогою технічних засобів, наявних у відповідній установі.
Детальніше – на відео за посиланням
https://www.youtube.com/watch?v=R82tWv7hnAA
Пресслужба Закарпатського апеляційного суду