Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
13 липня відбулося відкриття ХІ Міжнародного судово-правового форуму. В рамках заходу виступив Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко, який у форматі відкритого інтерв’ю обговорив із партнером EQUITY В’ячеславом Краглевичем основні виклики функціонування українських судів в умовах повномасштабної війни та шляхи їх подолання.
Голова ВС підкреслив, що загалом судова система впоралась із викликами: за рік повномасштабної війни було розглянуто близько 3 млн справ. Однак, з першими атаками росіян по Україні, було зрозуміло, що здійснювати правосуддя, як раніше, вже не вдасться. Варіант реагування на можливі ризики залежав від місця розташування суду – на тимчасово окупованій території, на прифронтовій території, у центрі країни чи на заході України – де ситуація була трохи безпечнішою, хоча очевидно, що сьогодні безпечного місця в Україні немає. Важливо було забезпечити громадянам конституційну гарантію на доступ до правосуддя навіть в умовах воєнного стану.
Аналізуючи роботу Верховного Суду в умовах війни, спікер сказав про те, що кількість справ, які надходять до Касаційного цивільного суду у складі ВС, зараз перевищує довоєнні показники. КЦС сформував низку важливих правових позицій стосовно питань імунітету РФ і відшкодування шкоди, завданої збройною агресією країною-терористкою, встановлення юридичних фактів та ін. Серйозним викликом для Касаційного кримінального суду у складі ВС став розгляд великої кількості кримінальних проваджень, які стосуються війни. Суд напрацьовує відповіді на питання: що таке «агресивна війна», що таке «розв’язання і ведення агресивної війни», що таке «порушення законів та звичаїв війни» та ін.
Окремо Станіслав Кравченко зосередився на питанні підготовки судової системи України до розгляду проваджень, пов’язаних з війною. Зокрема, судді ретельно аналізують міжнародні конвенції, практику міжнародних судових трибуналів та Міжнародного кримінального суду щодо воєнних злочинів. Необхідно, щоб практика національних судів не йшла в розріз з усталеними підходами міжнародних інституцій. Для ефективного розгляду таких проваджень вкрай важливо, щоб органи досудового розслідування правильно кваліфікували зазначені злочини.
Спікер також підняв питання реформування судової системи.
«Ми часто вживаємо слово «реформа», і кожен вкладає в нього свій зміст. Якщо йдеться про підвищення ефективності роботи Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України чи здійснення правосуддя, про нові механізми єдності судової практики – я підтримую такі реформи. Як би там не було, та будь-які зміни до законодавства мають бути обумовлені принципом “не нашкодь”», – переконаний Голова ВС.
Станіслав Кравченко вважає, що механізми для відновлення довіри до Верховного Суду, які впроваджуватиме законодавець, мають бути чіткими, зрозумілими, відповідати законам України і не посягати на суддівську незалежність.
Світлини: «Юридична практика»