Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Рубрика #просто_про_суд має на меті розповісти простою мовою про судочинство. У дебютній публікації ми розкажемо Вам про сутність апеляційної інстанції та різницю між апеляційним судом і судом першої інстанції.
Що таке апеляційний суд?
Апеляційні суди – це суди другої ланки з розгляду цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Існують загальні апеляційні суди, а також адміністративні та господарські апеляційні суди у відповідних апеляційних округах. Загальні розглядають апеляції у цивільних і кримінальних справах, а також у справах про адміністративні правопорушення. Адміністративні та господарські апеляційні суди розглядають апеляції щодо адміністративних та господарських справ відповідно.
Після судової реформи у 2017 році в Україні було утворено 26 апеляційних судів з розгляду кримінальних справ та справ про адміністративні правопорушення, 8 апеляційних адміністративних судів та 7 апеляційних господарських судів у апеляційних округах.
В чому різниця між апеляційним судом і судом першої інстанції?
Основна відмінність – їх повноваження. До суду першої інстанції люди звертаються за захистом своїх прав та інтересів, а до апеляційного – в разі незгоди з винесеним рішенням.
Суд першої інстанції розглядає справи вперше, в той час, як апеляційний суд переглядає рішення суду першої інстанції.
Коли апеляційний суд може виступати в якості суду першої інстанції?
Зазвичай апеляційний суд діє як друга інстанція після суду першої інстанції, однак у деяких випадках він може діяти як суд першої інстанції. Серед таких випадків:
В разі, якщо апеляційний суд розглядає справу в ролі першої інстанції, він зобов’язаний провести розслідування, отримати усі докази та прийняти рішення. Таким чином доля справи вирішується з набагато ширшими повноваженнями та можливістю виправити помилки суду першої інстанції.
Прес-служба Закарпатського апеляційного суду